Tak nejdříve si musíte ujasnit, jak dlouhou trasu zvolíte. Jde totiž o to, zda to bude túra na celý den, nebo jen na půl. Podle toho si musíte vzít potraviny a pití. Vždy se držte zásady, že je lépe více než méně, že nemusíte cestou narazit na bufet nebo pitnou vodu. Tak vás nezaskočí ani případné sejití z trasy a následné bloudění.
Hlavní věcí a základem je obuv. Nikdy ne nové boty! Je jedno v čem se vám bude lépe šlapat, zdali v pevných kanadách, nebo nepevných, zato lehkých teniskách. Nejlépe mít oboje, pokud víte, že vás očekává střídavý terén. Pokud to nevíte, je lépe volit pevný kotník, snížíte tím riziko úrazu. Hlavně se musíte v obuvi cítit pohodlně a dle toho volte i ponožky. Silonové jsou dobré, potřebujete-li scedit čas z bylin. Do bot bych si je nikdy nevzal, Nejlepší jsou hrubé, bavlněné. Zpevní nohu, jsou měkké a sají pot.
Oblečení volte jednoduché, víte-li již dopředu, že jdete do hor tak vždy navíc svetr, kdo uznává tak pláštěnku.
Na všechny túry si sebou vezměte velký šátek, ne silonový. Poslouží jako sběrač potu na čele, lze jej namočit ve vodě a ochlazovat se, a také poslouží jako nouzový zdravotnický materiál. Šátek má spoustu využití, klidně můžete mít i dva, jako já, Jeden na čele nebo krku a další po ruce v usárně.
Půjdete-li vandrem jen v našich končinách, nedělejte z toho „survival“. Zde nikde není pustina, že byste tři dny nepotkali člověka. U nás tak tři minuty. Já jsem navandroval x kilometrů s nožem, bagrem, spacákem a třemi celtami. A přežil jsem.
Vy, pokud jdete poprvé, tak si určitě přibalte alespoň malou lékárničku. Náplast na otlaky, mastičku, obvaz a obinadlo by měly stačit. Jste-li alergik, tak víte, co potřebujete, když vás třeba štípne nějaký hmyz.
Dále si přizpůsobte věci podle svých předpokládaných potřeb. A uvědomte si jednu základní věc. Váš batoh na začátku túry něco váží. S každým ujitým kilometrem bude těžší a těžší. Zvažte tedy každou věc, kterou sebou berete. Každé deko navíc vás může později hodně bolet.
Tak šťastnou cestu.