Pokud chodíte na vycházky ve městě či na vesnici, schválně se příště rozhlédněte okolo sebe. Uvidíte spoustu anglických trávníků, dokonale vysekaných, dokonale zavlažovaných prostě krásných. Tedy jak pro koho. Tyto trávníky jsou totiž naprosto nevhodné pro naši přírodu a přitom se čím dál více rozšiřují všude okolo nás. Proč jsou nevhodné? Protože tráva, pokud je natolik nízká, nedokáže udržet vodu v krajině a ta jí steče do kanalizace. Další nevýhodou je, že v takto nízké trávě nežije skoro žádný hmyz a také se musí zavlažovat, právě proto, že nedokáže udržet vodu.
Tak proč jej máme všude okolo? Udávají tak trendy, které diktují prodejci potřeb pro zahradu. Živá zahrada jako taková totiž nestojí skoro žádné peníze a nevydělají na ní tolik, jako na upravených zahradách, které se musí hnojit, sekat, zavlažovat, osívat… Nebuďte otroky prodejců a udělejte něco pro své okolí! Jak vypadá správná živá zahrada?
Živá zahrada obsahuje původní české rostlinky, přírodní odpůrce škůdců, spoustu hmyzu, který je ale pro naše okolí opravdu přínosem. Vyčleňte kus zahrady (nebo celou zahradu) a nechte ji přírodě, ať tam hospodaří a ukáže vám, co umí. Nesnažte se pomáhat přírodě přihnojováním či postřiky, vše se uklidní samo. Sázejte jen rostliny, které do našich končin patří, takže žádný citronovník. Velice vám pomůže také malé zahradní jezírko, které vám vytvoří krásné zátiší a poslouží také jako pítko pro ptáky, kteří se vám budou na zahradu slétat a dělat vám radost. Trávu samozřejmě můžeme posekat, ale nedělejte to nijak často. Protože právě tráva ochrání jak hmyz, tak i půdu před vysycháním a nebude mít takový problém v horkém létě.
Zahrada nás dokáže i překvapit, pokud máte nějaké neduhy, na zahradě často vyrostou právě byliny, které vám s vašimi problémy pomohou. Nechte zahradě prostor, aby se mohla trochu rozrůst a ona vám to oplatí. Co na tom, že se sousedům vaše zahrada nelíbí?