Hlavně v létě neustále slyšíme jedno slovní spojení – nutnost dodržování pitného režimu. Už je to jako omleté zaříkávadlo. Pokud nahlédnete do nějakého chytrého časopisu, vždy Vám tam povědí, že musíte za den vypít dva až tři litry tekutin. Je to ale opravdu tak? Podle skutečných odborníků tomu tak není. Požadavky organismu na zavodňování jsou u každého jedince odlišné.
· Pokud bychom mezi sebou porovnali sportovce, který v horku trénuje například na kole, určitě by při ubohých dvou litrech brzy zkolaboval. U něho by mohla být hranice i pět litrů za den.
· Naproti tomu člověk, který sedí u počítače v klimatizované kanceláři, může mít potřebu hluboko pod dva litry.
Káva není na napití
Důležité je také to, co vlastně pijete. Jestliže jsou to černé nápoje – káva, černý čaj, kola, tak svému organismu velkou službu neuděláte. Může přijít dehydratace. Ta se pozná docela snadno.
o Nejprve přichází nezvladatelná chuť na sladké a poté bolest hlavy.
o K tomu se přidá únava a na potíže máme zaděláno.
Jak tedy poznat, jestli piju tak akorát? Podle toho, jak často chodím na toaletu. Průměr by měl být tak šest návštěv za den. Jedním z mýtů o letním pití je ten, že by se neměly pít slazené limonády. V menším množství si je pochopitelně může dopřát každý. Pít jen samotnou vodu by asi za chvíli omrzelo. A takové červené malinové bublinky to přeci jen trochu osvěží.
Ne vše je vhodné
Někteří lidé řeší dostatek tekutin pitím ledového čaje. Výrobci přeci tvrdí, že je to rozhodně zdravější nežli ty ošklivé slazené limonády. Jestliže si přečtete složení, tak zjistíte, že si s nimi rozhodně nezadají. Mají téměř stejný obsah aromat, barviv a konzervantů. Určitě lepší variantou je vyrobit si ledový čaj doma. Pokud jste přes den zanedbali pití, rozhodně to večer nedohánějte. Jen byste ublížili svým vlastním ledvinám.